Allnutrition Pro+ Casein

Pro+ Casein

by Allnutrition

Slow-release recovery: a thick, satisfying shake that feeds your muscles over hours, not minutes.

  • Up to 24g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Slow-digesting - ideal before bed
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size500g

Best price

In stock

£34.33

£6.87 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

80g protein

24g per 30g serving with minimal filler

4g carbohydrates

1.2g per 30g serving - low carb

3g fat

0.9g per 30g serving - very lean

370 kcal

111 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein80g24g
Calories370 kcal111 kcal
Carbohydrates4g1.2g
Fat3g0.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.06/100g (£25.29 for 500g on 18 Aug 2026)

500g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £34.33, lowest £25.29, highest £34.33 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Allnutrition Pro+ Casein is designed for people who want sustained protein release, especially overnight. Casein digests slowly, making it ideal as a bedtime shake or for anyone who goes long stretches between meals and wants to keep muscle protein synthesis ticking over.

What can you expect?

A thick, slow-digesting shake that keeps you feeling full for longer. Casein forms a gel in the stomach, releasing amino acids steadily over several hours. This makes it less ideal immediately post-workout but excellent for sustained recovery windows. With 80g of protein per 100g (around 24g per 30g serving), Allnutrition Pro+ Casein sits at the higher end for a casein product.

What else do you need to know?

Allnutrition Pro+ Casein is a casein protein powder made by Allnutrition. It comes in 500g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Allnutrition Pro+ Casein in the UK?

We refresh Allnutrition Pro+ Casein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Pro+ Casein contain per 100g?

Pro+ Casein contains 80g of protein per 100g, with 24g per 30g serving. It is a casein product.

Is Allnutrition Pro+ Casein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
500gBest value
£34.33
£6.87/100g
Amazon UK
16 servings · £2.15/serving
24.0g protein · 111 kcal per serving

Where to buy in the UK

500g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
500g£34.33£6.87/100g
In stock